AKTUALNOŚCI

„I Konkurs Ortograficzny Osób Niepełnosprawnych”
03.04.2019


 

Doskonale o tym wiemy, że ortografia polska nie jest najłatwiejsza. Używanie odpowiednich liter w poszczególnych wyrazach to dla wielu z nas nie lada wyzwanie. Uczestnicy konkursów ortograficznych pokazują, że zawiłości rodzimej ortografii są dla nich ciekawym wyzwaniem oraz przygodą aniżeli poważnym problemem. Tak było również 27 marca 2019 r. podczas „I Konkursu Ortograficznego Osób Niepełnosprawnych” gdy tajemnice pułapek ortograficznych odkrywali reprezentanci z kilku powiatów Dolnego Śląska.

Ta wspaniała impreza zorganizowana została przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Świebodzicach. Pomysłodawczynią jest jedna z terapeutek Ośrodka Pani Ewelina Wojnicz.

Celem konkursu było doskonalenie zasad ortograficznych, propagowanie idei poprawnej pisowni wśród osób niepełnosprawnych, rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem, wzbogacanie słownika biernego i czynnego, kształtowanie zdrowej rywalizacji a przede wszystkim integracja osób niepełnosprawnych oraz dobra zabawa.
W konkursie rywalizowali reprezentanci z dziewięciu ośrodków : Stowarzyszenia Pomocy Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Świebodzicach, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie, Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Wałbrzychu, Środowiskowego Domu Samopomocy w Wałbrzychu, Powiatowego Ośrodka Wsparcia - Środowiskowego Domu Samopomocy w Kamiennej Górze, Środowiskowego Domu Samopomocy „Tęcza” w Świdnicy, Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame w Świebodzicach, Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Świebodzicach.

Tekst dyktanda pt. „Księżyc nad Świebodzicami” został napisany przez polonistkę Panią Małgorzatę Chojdę-Ozgę z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Świebodzicach. Dyktando było istnym polem minowym pełnym pułapek i zasadzek ortograficznych. Uczestnicy nie dali się jednak im złapać.

Okazało się, że największe wyzwanie w dyktandzie miała Komisja, w skład której weszły: Pani Dyrektor Teresa Walczak-Jusiel oraz Pani Katarzyna Wrona z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Nauczycieli Tajnego Nauczania, Pani Zofia Marek Radna Rady Miejskiej w Świebodzicach, oraz Pani Alicja Głąb bibliotekarka z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Świebodzicach.

Komisja musiała się bardzo natrudzić aby wyłonić spośród piszących trzech laureatów. Okazało się, że wszyscy są prawdziwymi mistrzami ortografii. Każdy z nich wykazał się dużą wiedzą ortograficzną, umiejętnościami oraz wyczuciem. Piszący dotrwali do samego końca i wyszli zwycięsko z ortograficznych potyczek. Na podium stanęli: Pani Magdalena z ŚDS w Wałbrzychu zajmując I miejsce, Pan Paweł z POW– ŚDS w Kamiennej Górze otrzymując II miejsce oraz Pan Wojciech z WTZ w Mokrzeszowie na miejscu III. Wszystkie starania zostały docenione i każdy startujący otrzymał pamiątkową statuetkę z motywem sowy, dyplom oraz słodkości.

Po trudnych potyczkach językowych relaks zapewnili nam harcerze z I Świebodzickiej Drużyny Harcerek „Światło” im. Św. Łucji, rozbawiając i porywając gości konkursu do wspólnej zabawy. Gościnnie wystąpił również zespół taneczny przedstawiając swoje niesamowite umiejętności akrobatyczne. Występ wprawił wszystkich w ogromny zachwyt oraz zapierał dech w piersiach.

Konkurs Ortograficzny udowodnił, że również dla osób niepełnosprawnych nie ma rzeczy niemożliwych. Był to bardzo dobry przykład przełamywania barier oraz pokazywania, że osoby niepełnosprawne pomimo swoich ograniczeń mogą stać na równi z osobami pełnosprawnymi i uczestniczyć w tego typu wydarzeniach.

Bardzo dziękujemy wszystkim Ośrodkom i ich reprezentantom za przybycie na konkurs. Do zobaczenia za rok!:)

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
  


 

|   strona główna  |  dodaj do ulubionych  |  do góry  |

   Copyright © PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ I PRZEMOCY W RODZINIE w Świebodzicach - Wszelkie prawa zastrzeżone 
  
design by TONER